Sözlük Formatı – Deu Sözlük

Sözlük Formatı

sözlüğe entry girerken dikkat edilmesi gereken formattır. bu kurallara uymayan entryler silinir.

1) entry kesinlikle tanım şeklinde olmalıdır, başlığı tanımlamalıdır. aksi halde silinir. bir başlığın ilk entry’si önemlidir, (eğer yönlendirme amaçlı değilse) ilk entry bakınız şeklinde olamaz. özellikle tanım içermelidir. başlığın içerdiği konuya yönelik tanım yapın.

2) entry/başlık hakaret, küfür, ağır derece argo ifadeler içermemelidir. hakaret içeren entry silinir ve yazarla ilgili işlem yapılır. aynı kural özel mesajlar için de geçerlidir. özel mesajla hakaret etmek yasaktır. hakaret eden yazarla ilgili işlem yapılır.

3) başlık açma kurallarına aykırı başlıklar silinir. bu sebeple başlık açarken dikkatli olmak gerekir. subjektif başlık açmak, başlık açma kurallarına aykırıdır. “8 nisan 2012 kedimin ölmesi” veya “10 mayıs 2010 canımın sıkılması” şeklinde açılan başlıklar, başlık açma kurallarına aykırıdır. bu tarz başlık açan yazarlarla ilgili işlem yapılır.

4) entry e-mail adresi, telefon numarası, adres gibi başka birine ait özel bilgi içermemelidir. “e-mail adresim: isimsoyisim [at] gmail.com” şeklindeki bir entry silinir. özel bilgi referansı içeren entryler çaylaklık sebebidir.

5) entry sadece şu yazılardan ibaret olunca silinir.”izmir: bir şehir.” silinir, ancak “izmir: ege bölgesinde bir şehir.” bu silinmez.

6) her başlığın altına yazılabilecek şekildeki boşluk doldurucu entry’ler silinir. (başlığa cevap niteliğinde entry girmek) ~”dokuz eylül üniversitesi en iyi üniversitesi’dir: (bkz: ya bak işine)” bu silinir.

7) iki yazar arasında yaşanan özel mesajlaşma, sebebi ne olursa olsun entry olarak sözlüğe girilemez. girenler için cezai yaptırım uygulanır.

8) kendi isteğiyle hesabını sildiren bir yazarın tekrar dönüş hakkı bulunmamaktadır. ama moderatörler dönemsel olarak hesabı silinen üyeyi tekrar geri alma veya almama yönünde kararlar verip bu kararlarını değiştirebilirler.

9) inci sözlük jargonunu kullanmak formata aykırıdır. başlığı açan yazarlara cevap niteliğinde yazılan entry’ler, cevap niteliğinde kullanılan linkler ve bakınızlar silinmektedir. başlıkla ilgili olduğu sürece kullanılmasında bir sakınca yoktur. ancak cevap niteliğinde kullanımı yasaktır. açılan başlıkların da formata uygun olması gerekmektedir. yazarlara soru sormak, reklam yapmak veya seslenmek amacı ile açılmış olan başlıklar silinir ve bunu yapan yazarlarla ilgili işlem yapılır.

10) formata uymayan yazarlarla ilgili işlem yapılır. çok sayıda forum chat tarzı entry giren ve sözlük formatına uymayan entry girmekte ısrar eden yazarlar cezalandırılır. silinen/silinmekte olan başlığa ısrarla entry girmek çaylak olmanıza sebep olabilir.

11) tanım yaparken “… başlıktır” ibaresinin kullanılması yasaktır. “güldürmüş başlıktır.” veya “saçma sapan entry’dir” şeklindeki entry’ler formata aykırıdır ve “bu entry başlığın sözlük içindeki durumu ile ilgili” sebebi ile silinir.

12) entry’lerde smiley kullanımı kesinlikle yasaktır. entry’lerinde ısrarlı bir şekilde gülücük kullanan yazarlarla ilgili işlem yapılır.

13) bir web sitesi ile ilgili başlık her zaman web sitesinin adı olmak zorundadır: google, mynet ya da alkışlarlayaşıyorum.com gibi. web sitesinin adını ise logolarından veya title’larından bulabilirsiniz. çünkü sözlükte kavramlar isimleriyle anılmaktadır, adresleriyle değil.

14) belli bir tarihi ifade eden başlıklar 13 eylül 2020 tarih formatını kullanmalıdırlar. yanlış örnekler ise 18 10 2020, ocak 3 2020 şeklinde uzar gider.

15) başlıklardaki harf sınırına sığmayan başlıkları yarım açmaya veya açmak için boşluklardan gramerden ödün vermeye çalışmayın. eğer 70 harf yetmiyorsa o başlığı hiçbir şekilde açmayın.

16) bu kurallar yöneticiler tarafından gerekli görüldüğünde herhangi bir bildirime gerek görmeden güncellenebilir, ek yapılabilir. kuralları takip etmek yazarların sorumluluğundadır.